| Koncept gradijalnog i terapijskog djelovanja na muskulaturu razvio je njemački trener Joseph H. Pilates 20-tih godina prošloga stoljeća. Kao i mnogi individualci poput Moshe Feldenkraisa, Matthiasa Alexandera, Mable Todd, Rudolfa Labana i drugih, i pilates je svoju tehniku razvio i unapređivao promatrajući promjene na vlastitom tijelu. Sama metoda uključuje oko petstotinjak različitih vježbi koje se izvode na spravama, od kojih su neke posebno dizajnirane. Vrlo je popularan među plesačima i performerima zbog svog specifičnog tretiranja mišićne mase, a i sam je Joseph Pilates radio kao službeni fizioterapeut s balerinama, cirkuskim plesačima i vojnicima tokom Prvog svjetskog rata. Smatra se da postoje dvije varijante pilates vježbi koje su namijenjene različitim potrebama vježbača : fitness pilates i rehabilitacijski pilates . Ono što je svakako zajedničko za oba pravca, tiče se same metodike ovog interesantnog koncepta razvoja tijela, a to su komponente od kojih se bazično pilates metoda sastoji : principi , vježbe i oprema.
Principi
Pilates je zapravo fuzija između zapadnih i istočnih fizičkih sustava, što ga čini kompleksnijim od većine zapadnjačkih populističkih sistema “za uljepšavanje Vašeg tijela”, a opet ga poprilično udaljava od istočnih sistema koji ljudsko tijelo ne tretiraju odvojeno od psihe, religije, filozofije. Ono što pilates metoda obrađuje , točnije posuđuje od istočnih sistema jesu : disanje u skladu s pokretima tijela, mehanika tijela, ravnoteža, koordinacija, pravilno pozicioniranje tijela, svijest o prostoru, snaga i fleksibilnost.
Vježbe
Na prvi pogled, pilates i yoga djeluju vrlo slično. Naravno, ako se oslonimo na vizualni i gimnastički aspekt. Po pristupu prema tjelovježbi obje discipline tretiraju individualno vježbača, a kompetitivnost pri vježbanju svedena je na minimum. Sama metoda sastoji se od različitih pokreta istezanja kojima stvara veliku fleksibilnost i koordinaciju mišićne mase, čime djeluje na sposobnost boljeg snalaženja u prostoru. Sve se vježbe izvode vrlo lagano, bez naglih pokreta ili pocupkivanja u mjestu, što ih ne čini lakšim za izvedbu od drugih popularnih oblika tjelovježbe, budući da se radi o izometričnim vježbama koje traže izdržljivost. Treba naglasiti da se kod takovog vježbanja mišićni volumen ne pojačava, već postaje elastičan, vretenast i gibak. Ponekad je vrlo sličan butoh vježbama, jer također zahtijeva krajnje položaje. Kralježnica i zglobovi se vrlo dobro tretiraju pri vježbanju pilatesa.
Oprema
Za vježbanje dostatna vam je i klasična podloga, tako česta u gimnastičkim i baletnim dvoranama. Međutim, za kompletnije i potpuno vježbanje potrebne su vam sprave za istezanje i naprave kojima vježbate gravitaciju, te vam njihove nazive dajemo na engleskom jeziku: reformers, circles, cadillac/trap table, wunda chair, pedipull, barrels, ladder barrel. Fitness pilates namijenjen je ljudima koji žele jednostavno poboljšati neki aspekt vlastite tjelesne forme, kao što su zdravlje, sportske pripreme ili potreba da se ispravi neki dio posture tijela (npr. loše i pogrbljeno držanje i sl.). Instruktori ovog pravca najčešće su : plesači, kondicioni treneri, alexander instruktori, te instruktori yoge ili aerobika. Rehabilitacijski pilates prakticira se poslije različitih tjelesnih ozljeda, te treba biti izvođen pod budnim nadzorom stručnjaka za rehabilitacijsko vježbanje. Uobičajeno je da se vježbe tada izvode na spravama. Instruktori su najčešće : fizioterapeuti, osteopati, kiropraktičari, te pilates instruktori sa iskustvom ili u suradnji s nekim od navedenih specijalista.
preuzeto sa fitness.com.hr
|